Origjina kimike e jetes ne Toke

miller-urey_experiment-en-svgDisa ia dedikojne jeten rastesise, disa te tjere besojne se nje Fuqi e mbinatyrshme krijoi cdo gjallese, por a egzistojne me te vertete kushtet qe rastesia te krijoje lendet organike me te cilat eshte e ndertuar cdo gjallese ?

Ne kushtet e sotshme ne Toke jo, por shkencetaret mendojne se planeti yne dikur ka pas kushtet e favorshme atmosferike dhe kimike per te krijuar lendet organike nga ato inorganike. Madje ky pohim mbeshtetet edhe mbi eksperimente kimike nga te cilat jane perdorur lende te thjeshta inorganike per te ndertuar proteina, ADN, ARN, etj.

Eksperimenti Miller

Eksperimenti Miller ishte nje eksperiment kimik qe stimulon kushtet qe supozohet te kene qene prezente ne planetin tone te hershem dhe keshtu teston origjinen kimike te jetes nen keto kushte.

Eksperimenti verteton hipotezat e Alexander Oparin dhe J.B.S Haldane qe kushtet e supozuara ne Token primitive kane favorizuar reaksionet kimike te cilat kane prodhuar lende me komplekse organike prej atyre inorganike.

Ky eksperiment konsiderohet klasik dhe u zhvillua ne vitin 1952 nga Stanley Miller me ndihmen edhe te Harold Urey, ne universitetin e Cikagos, dhe me vone edhe ne universitetin e Kalifornise, San Diegos.

Ne vitin 2007 pas vdekjes se Miller shkencetaret shqyrtuan disa shishe te mbyllura qe ishin ruajtur nga eksperimentet origjinale, dhe u pa qe aty ishin mbi 20 lloje aminoacidesh qe ishin prodhuar nga Milleri me eksperimentet e tij.

Kimia e eksperimentit

Per eksperimentin jane perdorur: uje (H2O), metan (CH4), amoniak (NH3), dhe hidrogjen (H2). Kimikatet jane mbyllur brenda nje shishe qelqi sterile 5 litershe e cila lidhej me nje shishe tjeter 500 ml te mbushur ne gjysem me uje te lengshem.

Uji i lengshem ne shishen e vogel ishte nxehur per te nxitur avullimin dhe keto avuj uji lejoheshin te hynin ne shishen e madhe. Disa elektroda provokonin shkendija elektrike per te stimuluar disa “rrufe” ne avujt e ujit dhe ne perzjeriet e gazta, dhe pastaj atmosfera e stimuluar me ane te eksperimentit ftohej perseri ne menyre qe uji i kondensuar te rridhte ne nje ene forme U ne fund te aparatit.

Pas nje dite, solucioni qe u grumbullua ne enen forme U ishte kthyer ne ngjyre roze. Pas nje jave operimi te vazhdueshem shishja qe nxehej u hoq dhe u shtua ne te klorur merkuri per te parandaluar cdo kontaminim mikrobik. Reaksioni u mbyll duke shtuar hidroksid bariumi dhe acid sulfurik per te hequr te gjitha papastertite nga ena.

Duke perdorur letren kromatografike, Milleri arriti te identifikoje 5 aminoacide te pranishme ne solucion: glicinen, a-alaninen, b-alaninen, acidin asparik, a-aminobutirik.

Eksperimentet ne hapa mund te permblidhen keshtu:

CO2 → CO + [O] (oksigjen atomik)

CH4 + 2[O] → CH2O + H2O

CO + NH3 → HCN + H2O

CH4 + NH3 → HCN + 3H2

Keto perberje te ndermjetme qe u perftuan ne keto reaksione dhane aminoacidet dhe biomolekula te tjera sipas ketyre reaksioneve:

CH2O + HCN + NH3 → NH2-CH2-CN + H2O

NH2-CH2-CN + 2H2O → NH3 + NH2-CH2-COOH (glicina)

Per me teper uji dhe formaldehidet mund te bashkeveprojne dhe nepermjet reaksionit butlerov prodhojne sheqere te ndryshme si riboza.

Eksperimentet kane treguar qe komponimet e thjeshta organike qe formojne proteinat dhe makromolekula te tjera mund te formohen nga gazrat duke i shtuar atyre energji.

Ky eksperiment ka frymezuar shume te tjere. Ne vitin 1961 Joan Oro pa se nukleotidet dhe bazat e adenines mund te formohen prej cianidit te hidrogjenit (HCN) dhe amoniakut ne nje solucion me uje te lenget.

Eksperimentet e kryera me vone treguan se disa nukleobaza te tjera ADN-je dhe ARN-je mund te merreshin permes kimise prebiotike me nje atmosfere te reduktuar.

Keto eksperimente jane permendur ne shume artikuj te gazetes prestigjoze New York Times si nje kthim mbrapa ne kohe me biliona vjet per te gjetur origjinen kimike te jetes ne Toke. Ketij eksperimenti sot iu eshte shoqeruar dhe qindra eksperimente te tjera moderne nepermjet te cilave jane perftuar edhe shume perberje kimike akoma me komplekse thjesht nepermjet gazeve, nxehtesise dhe shkendijave.

Foto te Reja nga Planeti Mars

NASA raporton se e kaluara gjeologjike e planetit Mars eshte zbuluar ne detaje mahnitese permes disa pamjeve te marra nga “NASA’s Curiosity Mars rover”, e cila eshte duke eksploruar nje rajon te ulet te malit “Sharp” te quajtur “Murray Buttes”. Imazhet e reja jane kapur me ngjyra dhe ngjajne shume me pjese nga parqet kombetare te USA. Shihni fotot:

mars mars2 mars3 mars4

Universi nuk ka “lartesi”

universi1Nje studim i ri nga University College në Londër tregon se universi është me të vërtetë “isotropik”, i njëjtë në të gjitha drejtimet.

Kozmologët Daniela Saadeh dhe Andrew Pontzen kane analizuar (CMB) rrezatimet kozmike te mbetura nga Big Bengu për te gjetur ndonje model që do të tregojë “një drejtim të veçantë në hapësirë.”

Nga revista e Shkencës:

Nuk ka asnjë aks apo ndonjë drejtim tjetër të veçantë në hapësirë. Në fakt, ata vlerësojnë se shansi eshte vetëm një në 121.000 qe një drejtim te egzistoje  -kjo eshte evidenca më e mirë për një univers isotropik ….

Në 1543, Nicolaus Copernicus rrëzoi poshte hipotezen e Tokës si qender te universit duke vënë në dukje se Toka rrotullohet rreth diellit, e jo anasjelltas. Ky zbulim solli parimin Kopernikan, i cili thote se ne nuk kemi nje vend të veçantë në kte univers te pafund dhe pa qender. Në fillim të shekullit 20, me lindjen e teorisë se relativitetit të Albert Ajnshtajnit dhe vëzhgimit se universi është duke u zgjeruar në të gjitha drejtimet, kjo ide evoloi në parimin kozmologjik, i cili supozon se gjithësia është e njëjtë kudo dhe në çdo drejtim. Pra ta themi në terma me te zakonshme, universi është sa homogjen aq edhe isotropik ….

Tani eshtë zyrtare: Ju jeni të humbur në një univers pa ndonje drejtim te caktuar” nga Adrian Cho (Science)

 

Drejtoresha Mesuesit: Je i Pushuar sepse je Pederast

Nuk jane te pakta rastet kur meshkuj pak me te ndjeshem se te tjeret etiketohen gabimisht ne jeten e perditshme si homoseksual, por Cerkovine te Vlores ka ndodhur nje rast i rralle ku mesuesi jo vetem qe eshte etiketuar nga drejtoresha dhe koleget si homoseksual dhe manjak, por edhe eshte raportuar si i tille me dokumenta per ta pushuar nga puna.

Me poshte keni deshmine e Erjon Lucit, personit te demtuar nga diagnoza shteterore qe i ka bere drejtoresha e tij, ketu ai tregon se me kte qe ndodhi ai e ka te pamundur te punesohet perseri ne Republiken e Shqiperise, reputacioni i tij si mashkull gjithashtu eshte cenuar. Lexoni fjalet e tij ne vijim:

Une jam nga Elbasani dhe me ane te Portalit Mesues per Shqiperine fillova pune ne shkollen Perlat Rexhepi Cerkovine Vlore si mesues  i historise dhe gjeografise. Ne fillim mu duken kolege te mire dhe te respektuar, por pas nje jave ato filluan te me sulmonin duke me thene pse mban shume shkumesa ne xhep dhe pse poshte perpareses ke veshur bluze me shqiponje dhe sepse kisha veshur bluze me shqiponje poshte perpareses me dhane verejtje.

Pastaj ato zysha ose me mire po permend emrat si Greta Foto, Alketa Saliaj, Aferdita Roshi dhe se bashku me drejtoreshen e shkolles Dorina Arapajne bashkepunim me nxeneset e klases qe une kisha kujdestari i sterviten ato duke bere qe ato te thonin qe une isha manjak dhe pederast, me pas ato thirren psikologet dhe u provua se ishte thjesht nje stisje nga ana e nxenesve.

Tjeter gje eshte se drejtoresha sbente mesim sepse mesimin ja bente stazhierja. Drejtoresha si njeh normat e etikes dhe vishet ne menyre provokatore. Me pas ato vazhdonin te me sulminin duke me dhene dhe paralajmerim dhe deri largim nga puna. Ato shpifen madje drejtoresha me dergonte mesazhe kerkcenuese ku me thoshte qe nese shoqeroshesh me filan person do te heq nga puna. Dhe ja ku erdhi fundi shkolles drejtoresha e cila sme erdhi asnje ore mesimi ne klase mi nxiu karakteristikat duke bere qe une te mos punesohem dot ne asnje vend te republikes se shqiperise.

 

Dhe dicka tjeter drejtoresha se bashku me psikologet me nxorren me probleme mendore pa u bazuar askund.
Kete ju lutem publikojeni sic e kam shkruajtur.
Ju faleminderit.

Fenomeni Emiljano Shullazi

Hera pare qe po e ve re emrin e ketij Emiljano Shullazit, dhe me sa po shoh paska edhe shume fansa. Kjo do te thote qe ne si popull kemi qejf te bejme sehir kur njerez vriten e theren me njeri tjetrin.

Eshte per te ardhur keq. Neper lajme po lexoj qe shume veta nga banda e shullazit e nga banda te tjera jane vrare duke luftuar me njera tjetren.

Njerez te vdekur vetem se nuk funksionon drejtesia, nuk zbatohen rregullat, por behet tifo per vrasjet e per kercenimet. Pa drejtesi keshtu do jete gjithmone o tifoza, vetem vdekje e terror do kemi, me mire pranojme rregullin dhe drejtesine qe mos te arrije me puna deri ktu ku ka arrit sot.

Sot ai akademiku i shkrete neser ti apo vellai jot. Edhe vete ai shullazi nuk do donte ti ndodhte ajo gje vellait te tij, pra te gjithe e duan drejtesine, edhe vete kriminelet, por nuk na e japin mundesine per drejtesi, i detyrojne njerzit te zgjedhin rruge te gabuara dhe ti thone vetes ik pirdhu.

E gjitha kjo nuk do ndodhte nqs ju do perkrahnit rregullin, ligjin, dhe zbatimin e tij, sepse ligjet jane shkruar me gjak per te evituar sherret, vrasjet dhe tragjedite.

Makina e se ardhmes

Nuk ka asnje pengese nga ana teknologjike per tu pajisur me makina fluturuese. Dicka e tille kerkon vetem nje zhvillim te tille qe njerzit te mos kene probleme themelore qe do ti pengonin per te shkuar ne nje drejtim te tille.

Shiheni sesi do te jene makinat e te ardhmes, shihni videon:

A ka ZOT ?

Ne jemi te vetedijshem per egzistencen fizike. Kudo ku hedhim syte ka vec egzistence, egzistence fizike, magnetike, por edhe biologjike.

Shume prej nesh kane pyetur: Perderisa jeta egziston ne toke, pse nuk duhet te egzistoje diku edhe ne nje planet tjeter?

Dhe kane shume te drejte qe pyesin edhe kta, por sa prej nesh kane pyetur se nese diku ka edhe nje egzistence shpirterore qe ne nuk mundemi kurre ta shohim?

Ne nuk i kemi pare kurre te gjithe llojet e peshqve qe egzistojne ne thellesite e oqeanit, por besojme ne egzistencen e tyre sepse media dhe televizioni flasin gjithmone per to.

Ne te njejten menyre eshte folur edhe per nje qenie shpirterore te fuqishme qe nuk ka asgje te ngjashme me boten fizike qe ne prekim ndjejme nuhasim dhe shijojme. Kjo qenie shpirterore eshte jashte materies, dhe madje me e fuqishme se materia, nje qenie perfekte, e gjithedishme dhe e plotefuqishme.

Ama ne nuk e kemi pare kurre kte qenie, dhe as kemi degjuar prej ndokujt qe e ka pare ate. A duhet te jemi 100% te bindur se kjo qenie nuk egziston vetem se ne nuk e kemi pare kurre?

Te themi kete do te thote qe jemi mendjembyllur dhe cinik, perderisa ne besojme se diku ne nje planet tjeter ka jete, atehere duhet te jemi te hapur edhe ndaj idese se mund te egzistoje dicka jashte fizikes, jashte materies dhe qe nuk ka asgje te ngjashme me te.

Fakti qe ne nuk e shohim nuk do te thote se 100% nuk egziston. Bile ka me shume mundesi qe cdo gje qe ne mund te imagjinojme egziston ne kte bote, sepse kjo eshte bote ku format e egzistences nuk kane mbarim.

Bota fizike qe na rrethon eshte e organizuar aq bukur dhe aq harmonikisht sa ne e kemi te pamundur te besojme se nuk egziston nje shkak per ate harmoni. Dikush thote se shkaku i kesaj harmonie eshte ligji fizik, por dikush tjeter thote qe fizikja nuk eshte e mjaftueshme per kete, madje dikur fizikja nuk ka egzistuar fare.

Keshtu llogjika jone hapet dhe i jep mundesine per tu konsideruar edhe nje forme tjeter me superiore se fizikja, nje forme me kopetente, me te gjalle dhe me te fuqishme, nje forme te perjetshme qe egziston jashte kohes dhe jashte cdo gjeje qe koha rrotullon.

A nuk je edhe ti kaq i hapur ne mendime sa te mendosh mbi kto ide? Apo keqkuptimet fetare te kane bere mendjembyllur, te ceket dhe materialist pa mundur te mendosh me shume sesa pseudogabimet e shkrimeve te shenjta? Ti e vendos se kush do te jesh, gjithesecili eshte ai qe deshiron te jete.

Ateistet vs Teistet Debat i Qete

provesMisteri i gjithe ceshtjeve te pazgjidhura dhe nevoja per te njohur te mbinatyrshmen na con drejt te vetmit drejtim, Zotit.

Dikush mundohet ta zbuloje Zotin nepermjet Bibles, dikush nepermjet Kuranit, disa nepermjet llogjikes, kurse disa nepermjet okulteve.

Dhe shume te tjere mundohen thjesht ta mohojne idene e nje Zoti inteligjent dhe te plotefuqishem duke besuar vetem ate qe eshte vertetuar shkencerisht.

Ne cdo forme besimi ka argumenta te forta per te mbeshtetur idete e tyre dhe kur kto argumenta perplasen formohen ca nderthurje mahnitese ku idete tentojne te vrasin njera tjetren.

Mendoj se te gjithe ju duhet te beheni pjese e ketij debati tek grupi ne facebook Ateistet vs Teistet Debat i Qete.

Intervista e fshehte e nje Satanisti

darknessIntervistuesja: Mirembrema, cmendim keni per Islamin?

XXX: Mirembrema. Pse ke kaq besim tek islami? Po sikur te jete i pavertete?

Intervistuesja: nk eshte se jm ndonje fetare e madhe por thjesht perpiqem ta mbroj fene time sps sme vjen mire qe te gjithe e sulmojne

XXX: Shumica e atyre qe e sulmojne jane te zhgenjyer nga Islami sepse me pare kane besuar me gjithe zemer. Psh Islami pretendon se ka shume mrekulli shkencore ne Kuran, por pas nje fare kohe zbulon se ato jane hile jo mrekulli dhe kjo eshte shume zhgenjyese..

Intervistuesja: kur ta lexoj rrenjesisht kuranin flasim sps as vete se km studiuar mire …ti cfare feje ke?

XXX: Une per momentin nuk eshte se kam ndonje fe, sepse shumica e feve qe kam studiuar me kane dale me gabime morale dhe shkencore, keshtu qe besoj se ka nje Zot, por qe se di nese ka zbritur ndonje fe apo jo.

Intervistuesja: ketu jm.dakord ,te pakten Zotin nuk mund ta mohojme ndersa per fete si dihet…
 
XXX: Jo jo Zotin nuk mund ta mohojme sepse egziston nje bote e tere e pafund qe flet per nje kryemjeshter, por hajde njihe me saktesi kush eshte ai me te vertete….
 
Intervistuesja: per fete sja vlen te diskutosh po thjesht sps u hap si teme ndersa x Zotin po, pse dhe ti ishe besimtar?
 
XXX: Normale qe kam qene besimtar musliman, por doli qe fete me genjenin, keshtu qe tani besoj vetem djallin se ai te pakten thote te verteten. Plus qe Zotin eshte veshtire ta kontaktosh kurse djallin e takon shume lehte.
 
Intervistuesja: Djallin? srz e ke?
 
XXX: PO seriozisht, nqs ai nuk ka interes te te demtoje nuk te demton, vetem nqs i intereson atehere ai nuk do tia dije nese eshte e drejte apo e gabuar ajo qe duhet te beje, thjesht e ben, eshte shpirt i lire dhe i pavarur.
 
Intervistuesja: po flet ne kuptimin figurativ besoj kur thua “djalli” apo je satanist?
 
XXX: Ne kuptimin figurativ dhe konkret bashke. TErmi satana eshte tani i vonshem dhe nuk ka shume lidhje me ate qe eshte vertete Djalli. Djalli ne fakt nuk egziston fizikisht dhe materialisht, por si koshience dhe si energji, njelloj si flaka e zjarrit po ti heqesh ngjyren e kuqe dhe tymin. Ai eshte energji por mendon dhe ndjen, pavarsisht se ne menyren e tij dhe shume here me shpejt se ne.
 
Intervistuesja: atehere kjo do te thote qe dhe ti beson ne egzistencen e krijesave prej zjarri dhe drite si engjejt?
 
XXX: Po por nese therret nje engjell ai mund ta demtoje nje njeri me qellim te mire. Ne engjell eshte gati te beje tmerre me te medha se djalli per ta cuar dike ne rruge te mire.. Prandaj jane pak te frikshem..

Lexoni më tepër »

Vajza 15 vjecare qe qendroi e ngrire per 500 vjet

hhhShkencëtarët po shqyrtojnë një vajzë 15-vjeçare, e cila ka jetuar në Perandorinë Inca, me pas vdiq dhe mbeti e ngrirë për 500 vjet.

Ajo u zbulua në malin Llullaillaco, në afërsi të kufirit Kilian. Eshtë mumja e ruajtur në gendjen më të mirë që është gjetur ndonjëherë, me organet e brendshme të paprekura, gjaku ende i pranishme në zemër dhe mushkëri , dhe lëkura e fytyrës dhe tiparet kryesisht te padëmtuara.

Asnjë përpjekje e veçantë nuk ishte bërë për t’i ruajtur ato, i ftohti dhe e thatesira e ka ndihmuar atë. Ato ngrine deri në vdekje sikur te ishin duke fjetur, dhe 500 vjet më vonë akoma duken si fëmijë qe flene, jo si mumie.

Amaneti i Aleksandrit te Madh

ggg

Aleksandri i Madh në shtratin e vdekjes u la këtë amanet pasuesve të tij:

1. Unë dua mjekët më të mirë për të mbajtur arkivolin tim për të treguar se, fytyrën e vdekjes, madje edhe mjekët më të mirë në botë nuk kanë fuqi për ta shëruar.

2. Unë dua rrugët të jenë e mbuluara me thesarin tim kështu që të gjithë ta shohin se ajo pasuri materiale e fituar në tokë, qëndron në tokë.

3. Dua duart e mia të lëkunden nga era, në mënyrë që njerëzit të kuptojnë se kemi ardhur në këtë botë me duar bosh dhe e kemi lënë këtë botë duarbosh, pasi thesarin më i çmuar nga të gjitha është konsumuar dhe ajo është KOHA .

Cfare eshte entuziazmi

enthusiasm-5Entuziazmi: pasioni i papermbajtur per nje aktivitet te caktuar.  I domosdoshem per suksesin sepse ne realitetin e perditshem fitorja me humbjen ndahen vetem nga nje vije e holle zotesie, diference kjo qe fitohet vetem nga ata qee e duan shume nje aktivitet.

Per ta zhvilluar entuziazmin nevojitet fillimisht te studiosh teknika per permiresimin e aktivitetit, pastaj ti aplikosh ato ne praktike.

Praktikimi i teknikave te reja krijon besimin tek keto teknika, dhe ky besim te emocionon, entuziazmon dhe te bind qe mund te besh gjera te jashtezakonshme me to. Ky mendim te ben jashte mase te lidhur eocionalisht dhe menderisht me nje aktivitet praktik.

Thjesht kujtoni rastet kur keni avancuar shume ne nje hob tuajin cfaredo, a nuk ju ka emocionuar fakti qe jeni me te mire se te tjeret ne ate gje? Po mendimi qe mund te beheni akoma me te mire nese mesoni teknika te reja?

Lexo artikuj te ngjashem:

Cfare shpjegon Harry Box tek sekretet e vullnetit

Psikologjia e motivimit dhe e vullnetit

Humbja e motivimit ne gjysem te rruges

 

PSE NJE MASHKULL NUK DO TE MARTOHET

Sa herë je munduar ta hapësh këtë temë me të dashurin apo të fejuarin tënd e nuk ke marrë asnjë përgjigje. Përgjigjja është shumë e thjeshtë: sepse ai nuk do.

hhh

Dhe në raste të tilla nuk ia vlen ta gjuash mashkullin me grushte, por është mirë të ulesh e të mendosh se sa e rëndësishme je ti për atë. Nëse as kjo gjë nuk të ndihmon pasi ai të thotë gjithmonë që ti për atë je gjithçka, atëherë ulu dhe pyete se çfarë planesh ka ai për të ardhmen tuaj. Vetëm pasi të kesh marrë një përgjigje të qartë për këtë, vendos me qetësi se si mendon ti zhvillosh marrëdhëniet e mëtejshme me të në të ardhmen e nëse ja vlejnë këto marrëdhënie të vazhdohen apo jo.

Mashkulli nuk mund të dojë të martohet për disa arsye. Një nga to mund të jetë zhgënjimi i tij nga një marrëdhënie e mëparshme dhe ai nuk do të rrezikojë sërish. Në këtë rast duhet të përpiqesh të kuptosh shkakun e ndarjes së tij e të shohësh nëse je ti femra e ëndrrave të tij.

Një mashkull mund të mos dojë të martohet edhe pasi mbase mund të jetë bërë dëshmitar i një martese të dështuar të prindërve apo të miqve të tij. Në rast se partneri juaj i përket këtij grupi atëherë ke një betejë tepër të vështirë përpara, sepse nuk është e lehtë të ndryshosh bindjet e krijuara në vite.

Por çfarë të bësh në atë rast kur ai nuk do të martohet pasi i pëlqen komoditeti që ka dhe nuk do të ndryshojë asgjë. Ai parapëlqen që të vazhdoni të takoheni apo në rastin më të mirë të bashkëjetoni, pa marrë përsipër asnjë përgjegjësi tjetër. Pastaj në bashkëjetesë mashkulli ndihet gjithmonë i lirë e nëse nuk dëshiron ta vazhdojë lidhjen mund thjesht të largohet, por nga ana tjetër e bën femrën të ndihet e martuar, pra një situatë perfekte në këndvështrimin mashkullor.

Por ka raste kur mashkulli nuk do të martohet pasi nuk është vërtetë i dashuruar, por është mësuar me të dashurën e tij dhe nuk bën asnjë hap përpara. Me meshkuj të tillë mund të kalojnë edhe vite të tëra e ai s’ka për të menduar ndonjëherë për martesë.

Ka edhe nga ata meshkuj që janë të dhënë pas karrierës e nuk duan ti përkushtohen familjes, prandaj gjejnë justifikime nga më të ndryshmet për ta shtyrë diskutimin e martesës.

Gjithsesi, shkaqet janë të pafundme. Por një gjë është e sigurt, nëse ekziston dashuria dhe respekti i dyanshëm martesa do të vijë natyrshëm dhe ajo është vetëm hapi i parë i një rrugëtimi të gjatë dhe i një investimi të vërtetë e serioz që quhet familje.

PEMA QE KENDON

Nje peme interesante gjendet ne Lancashire, Angli, e cila kendon sa here qe era fryn mbi te. Ne baze te disa tubave te vendosur njeri pas tjetrit, rrymet qe kalojne ne te, krijojne disa tinguj unik! 

gg

NJOHJA E VETES PERMES SHKRONJES SE PARE TE EMRIT

A
Jeni origjinalë dhe nuk ndikoheni lehtë nga rrethi. Jeni mjaft të pavarur. Edhe të guximshëm. Nuk mund të thuhet se nuk i doni ndryshimet, jeni për to. Do të ishte e mirëseardhur të jeni më të hapur në bashkëpunim me të tjerët, dhe të jeni të gatshëm t’i merrni parasysh edhe sugjerimet e të tjerëve.
B
Jeni tipa me ndjeshmëri të theksuar, të begatë me emocione dhe të pranueshëm në aspektin shoqëror. Harmonia e marrëdhënieve është diçka esenciale për lumturinë tuaj. Duhet të insistoni t’i përshtateni kohës, gjegjësisht ndryshimeve që ndodhin me kohën, dhe të arrini një pavarësi më të madhe në të menduar dhe në sjelljen e gjykimeve për çështje të ndryshme.

fff
C
Keni intuitë të zhvilluar, që është veti e admirueshme për secilin njeri. Lirshëm i shfaqni ndjenjat tuaja. Shprehjet i keni të lira dhe të qarta. Ju përcjell edhe sensi për humor. U takoni tipave të njerëzve spontan, por me një optimizëm që ju përshkon vazhdimisht. Keni ekstravagancë sjelljesh dhe qëndrimi.
D
Jeni tipa me autoritet të lindur. Për bga natyra jeni tipa të vendosur dhe rezistentë, të aftë për të anashkaluar pengesat e ndryshme të mundshme. Keni të zhvilluar sensin praktik. Jeni konkret, të prajshëm, të rregullt dhe sistematik.Lexoni më tepër »

FRIKA NGA TRADHETIA, MEKSIKANI I VE ”DRYNIN” TE DASHURES

Për të ruajtur të dashurën nga kontaktet me meshkuj të tjerë një 40-vjeçar meksikan e ka detyruar të dashurën e tij 25 vjeçare që të përdorë zinxhirë me dry në vend të rripit të pantallonave. Ai e ka detyruar që ta bëjë këtë gjë për 12 vite, ndërsa e dashura e tij ka rrëfyer se ka qenë në dhimbje për shumë kohë pasi që nuk ka mundur as të shkojë në tualet.

Policia e ka arrestuar meksikanin i cili u ka dorëzuar atyre çelësin e të dashurës!

hhhh

VENDI KU RRAHJA ESHTE KRENARI PER GRUAN

Këto gra e kanë të gjithë trupin e tyre të mbushur me hematoma, me çarje të thella dhe vraga të shpërndara kudo.

Megjithatë, kjo nuk është si pasojë e një keqtrajtimi, por e një riti të çuditshëm që kryen tribuja e Hamarit, në Etiopi.

Ritet që kanë zanafillën nga shekuj më parë pretendojnë se nëpërmjet rrahjes sistematike gratë perfeksiohen dhe arrijnë kulmin e fuqisë së tyre, ato fshikullohen me thupra të mprehta e objekte rrethanore, deri në momentin kur lëkura çahet dhe gjaku bie në tokë.

Rrahjet janë një motiv krenarie e respekti dhe për këtë arsye, femrat janë ato që kërkojnë të parat të rrihen dhe e kanë të ndaluar të bërtasin gjatë ritual.

ppp

BRENDA ”SHTEPISE LEVIZESE” 2.5 MILION DOLLARESHE TE WILL SMITH!

Aktori hollivudian Will Smith lëviz shpesh për xhirime ndaj ai ka investuar 2.5 milion dollarë për “shtëpinë lëvizëse” të tij. E pagëzuar me emrin “Nxehtësia”, rimorkioja e Smithit ka paisje teknologjike në vlerë prej 125.000 dollarë, ku bëjnë pjesë 14 televizorë, njëri prej të cilëve ka një diagonale prej 1 metri e gjysmë. 

Kuzhina është pajisur me pllaka graniti të cilat kushtojnë 100 mijë dollarë, ndërsa tavani prej lëkure, 30 mijëdollarë.

jjj